BURUN ESTETİĞİBURUN ESTETİĞİ

Burun yüzümüzün tam ortasında yüz ifademizi şekillendiren bir organ olmasının yanısıra yüksek düzeyli oksijen  barındıran nefes almamızı sağlayan bir organdır. Gün boyu litrelerce havayı vücudumuza alan ve bu sıradada havayı ısıtan,nemlendiren ve temizleyen bir filtredir. Koku alma duyusunuda unutmamak gerekir. Burun içinde yerleşmiş koku sinirleriburun içine gelen koku taneciklerini tanıyarak beynimize koku duyusunuiletirler. Tat  alma duyusunda da bu mekanizma sayesinde etkilidir.

Konuşma ve şarkı söyleme sırasındaki ses kalitesindeki farklılıklarda burnun eseridir. Burun içindeki tıkanıklıklar ve akıntılar sesin rezonansını etkileyerek ses tonunun değişmesine neden olabilir. Ses sanatçıları,tiyatro sanatçıları,spikerler,öğretmeler ve bunlar gibi bir çok meslek grubu bu durumdan etkilenir.

Rahat bir şekilde alınan nefes horlama sorunununda büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olur.Ağzı açık uyuma çenenin ve dilin geriye düşmesine neden olur ve solunum yolunun daralmasına neden olur.Yumuşak damak ile yutak arasında sıkışan hava dil kökü ile birlikte horlama sesinin çıkmasına neden olur.

Tüm bu bilgiler değerlendirildiğinde burun cerrahisi çok büyük bir öneme sahiptir .Belki yaşamın devamı için burun cerrahisinin bir aciliyeti yoktur. Fakat yaşam konforu ile ilerleyen yaşlardaki kalp-damar rahatsızlıklarının önlenmesi,akciğer sorunları ve uyku-apne problemleri önlenmiş olur.

Burun fonksiyonları uygun bir şekilde düzeltildikten sonra dış görünümününde estetik bir görünüme kavuşması önemlidir. Fonksiyon ve estetik görünüm ayrılmaz bir ikilidir.Ayrı ayrı düşünülemez. Bu yüzdendir ki cerrahisi de bu iki konuda kendini çok iyi yetiştirmiş cerrahlar tarafından yapılmalıdır .Burun estetiği günümüz modern tıbbında kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Burun estetiği dünyada en sık yapılan estetik cerrahidir. Burnun yüzün tam ortasında olması ve yüz ifadesini değiştirmesi nedeniyle sıklıkla cerrahisi yapılmaktadır. Fakat bu durum işin çok kolay olduğu mesajını vermesin. Bu kadar değişim sağlayan bir cerrahi eklentileride arttırmaktadır. Danışanlarının istekleri ve beklentileri iyi dinlenmeli, arzu edilen sonuca ulaşılabilirlik iyi konuşulmalıdır.Yoksa hayal kırıklıkları yaşanması kaçınılmazdır.

Danışanların istekleri iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve ileri cerrahi teknikler kullanılarak burun estetiği danışanın istekleri doğrultusunda tecrübeli burun cerrahları tarafından yapılmalıdır.