ÇOCUK KULAK BURUN BOĞAZÇOCUK KULAK BURUN BOĞAZ

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

Bademcikler vücudumuza giren mikropları vücudumuza tanıtan organlardır. Boğaz bölgesi bir silindir olarak Kabul edilirse bu silindirin tüm çevresinde bademcik görevi gören organlar vardır. Waldayer halkası denen bu bölümde bademcikler, geniz eti, dil bademciği, tuba bademciği, lateral bant bademciği dir. Fakat en çok göze çarpanı ağzımızı açtığımızda dil kökünün sağında ve solunda görünen bademciklerdir. En fazla görevide bunlar üstlenmektedirler.

Geniz eti, bademcikler gibi bölgesel koruma ve mikrop tanımlama görevi vardır fakat aktif görev 2 yaşına kadardır.Sonrasında önemlerini yitirmektedirler. Bademcik ameliyatı eğer 2 yıl üst üste 5 kezden fazla ateşli enfeksiyon olursa yada yılda 6 dan fazla enfeksiyon olursa operasyon planlanır. Eğer bademcikler çok büyük ise yada çocuğumuzda horlama şikayeti varsa operasyon planlanır.

Aşırı ağız kokusu ,bademcik taşları yada bademcik bölgesinde durmayan kanamalar varsa operasyon planlanır. Bademcik ile ilgili kötü huylu tümörlerde bademcik ameliyatı yapılır. Geniz eti ameliyatları genellikle horlama,sık sinüzit atağı geçiren çocuklarda ve kulakta sıvı birikimine sebeb olan geniz eti sorunlarında yapılır.

Kulak Tüpü Takılması

Orta kulak bölümünde normalde hava dolu bir boşluk bulunmaktadır. Fakat alerji, sık enfeksiyon ve sinüzit sorunları, büyük geniz eti olan çocuklardan orta kulakta sıvı yada jölemsi bir madde birikir ve işitmeyi 0 civarında azaltır .Eğer bu sıvı 6 hafta içinde geçmezse yada sık sık enfeksiyon gelişmesine neden olursa kulak zarına tüp takılmasından bahsedilmelidir. Kulak zarındaki tüpün 6ay-1 yıl kalması istenir.

Eğer bu sıvı 6 aydan fazla tedavisiz kalırsa kalıcı işitme kayıplarına zemin hazırlar. Kulak tüpü takılması genelde geniz eti ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Geniz etinin sıvı birikimine zemin hazırladığı düşünülmektedir.